IKEA Democratic Design Day 2015

1

Nechce sa mi veriť, že dnes to je už mesiac čo som sa s Ikeou vybrala do Švédska. S asi 300 novinármi a blogermi z celého sveta sme sa na pár dní ocitli priamo v srdci tejto spoločnosti. Úplne si pamätám ten telefonát na začiatku mája s otázkou ´Čo robíš okolo 13-teho?´. Keď som odpovedala, že ani neviem, nasledovalo ´Tak ideš s Ikeou do Švédska!´ a ja som (nielen) v duchu skákala od radosti. Škandinávia ma vždy veľmi lákala a toto bola príležitosť, ktorá sa neodmieta! A čo, že to bolo iba pár dní pred štátnicami…

2

Celá natešená som si nachystala vizitky, zbalila svoj bodkovaný kufríček a mohli sme vyraziť. Leteli sme z Viedne do Kodane a odtiaľ vlakom do Švédska. Bývali sme v dedine Osby, ktorá je vzdialená zhruba 20 minút od Malmö a odtiaľ je to už asi iba 2 zastávky do Älmhultu, kam sme mali namierené. Keďže sme prileteli až poobede, do Osby sme sa dostali okolo siedmej, a tak sme sa rýchlo ubytovali a vydali na večeru. Lepší steak som už dávno nejedla a to netvrdím iba preto, že som bola hladná ako vlk. Po večeri sme sa ešte prešli po meste a keďže sa medzitým už zotmelo, nasávali sme tú typickú švédsku atmošku farebných drevených domčekov so svietiacimi lampičkami v každom okne.

3

Na ďalší deň ráno som mala po kráľovských raňajkách ešte trošku času (na výletoch zvyknem vstávať dosť skoro, pretože nechcem aby mi niečo ušlo #somdivnáalebototakmátetiež?), a tak som sa vydala na menší prieskum po okolí aj za denného svetla. Bolo naozaj krásne, prešla som si celý park, v ktorom práve kvitli stromy a našla ten najromantickejší dom pri jazere.

4

Chvíľu po deviatej sme nasadli na vlak a o pár minút sme už v Älmhulte míňali Ikano (vedeli ste že zakladateľ Ikea – Ingvard Kamprad má aj vlastnú banku? wow!) a ocitli sa vo svete Ikea. Všetko tam bolo Ikea. VŠETKO! Domy, lavičky a dokonca aj bicykle!

5a

Našou prvou zastávkou bol Test Lab. Spleť laboratórií a testovacích miestností, v ktorých sa musí každý jeden výrobok podrobiť skúške kvality, odolnosti, nezávadnosti a bezpečnosti. Keďže sa teraz testujú výrobky, ktoré pôjdu do predaja v nasledujúcich rokoch, nemohli sme veľmi fotiť, no poviem vám, že vidieť všetky tie testy, robotické zariadenia (ktoré skúšali napríklad otváranie krabičiek na desiatu alebo túto zatĺkaciu hračku -robot ju zatĺkol, obrátil, zatĺkol, obrátil niekoľko tisíckrát za sebou)  či miestnosť plnú horiacich sviečok, ktorých plameň je každých 30 minút zaznamenávaný bol naozaj zážitok. A to bol iba začiatok!

6a

Ďalšia zastávka (na ktorú som sa tešila odkedy som si prečítala program) bola vo foto-štúdiách! V OBROVSKÝCH štúdiách kde sa fotia ÚPLNE všetky fotky, ktoré vidíte v katalógoch či na webe. Vo vstupe mali skvelé hojdačky a stenu plnú aktuálnych katalógov z každej jednej krajiny, v ktorej má Ikea zastúpenie. A viete prečo majú niektoré iný formát? Kvôli tomu aby sa zmestili do schránky v tej-ktorej zemi. Sranda, však?

7

V samotných štúdiách sme síce nemohli fotiť, keďže sa tam už pripravoval katalóg na rok 2017, no keď potom vyjde, ukážem vám presné zábery, ktoré  som videla zo zákulisia :) Jediná miestnosť, ktorú sme si mohli cvaknúť bol sklad s dekoráciami, ktoré nepochádzajú z Ikea, no používajú sa na fotkách aby vyzerali autenticky a zabývane. Bolo tam trilión tanierov, vázičiek, kvetov, kníh KitchenAid-ov vo všetkých farbách a plné police potravín z celého sveta. V strede budovy štúdií bol potom obrovský sklad, v ktorom boli všetky Ikea výrobky. Vyzeralo to ako v bežnom sklade v predajni s jediným rozdielom- všetky kúsky boli poskladané, aby si ich mohli dekoratéri a dizajnéri hneď vybrať a použiť. Z pohyblivých stien sa potom postavila miestnosť akú potrebovali, robotníci im nainštalovali okná, svetlá, tapety či kachličky a mohlo sa zariaďovať a dekorovať. Na každom jednom zábere pracovalo veľa ľudí a išlo to tam ako na bežiacom páse. Za 15 minút bola miestnosť dofotená, už sa búrala a chystala ďalšia. Celkom šrumec :)

8

Po prehliadke štúdií sme sa presunuli o pár metrov ďalej do budovy úplne prvého Ikea obchodného domu, kde bolo nachystané zázemie celého DDD (Democratic Design Day). Na obed sa podávali nečakane mäsové guličky. Tentokrát to bola ale novinka v sortimente a variácia na tradičné švédske jedlo – kuracie guličky so zemiakmi a šalátom & vegánske s bulgurom a zeleninou. Musím sa priznať, že tie zeleninové to u mňa vyhrali na plnej čiare! Mňam. Inak majú ich už v ponuke aj u nás, tak ochutnajte.

9

Potom bol čas na dezert. Tým bola ďalšia plánovaná novinka, ktorá by sa mala do predajní dostať v najbližších dňoch-mrazený jogurt. Tá Ikea má už naozaj všetko. Že ma to ešte vôbec prekvapuje… Ale s mangom a granolou bol naozaj výborný. Až tak, že som si musela vždy keď som išla okolo toho stroja aspoň trošku načapovať. #prosímsijedentakýstrojajnadoma

10

No a po obede už vypuklo TO, kvôli čomu sme vlastne prišli. Jednotlivé prezentácie o demokratickom dizajne. Celé sa to konalo v pôvodnom sklade obchodného domu, ktorý bol krásne nachystaný a vyzdobený. Všade boli debničky so zeleninou, lehátka, drevený bar, žlto-biele prúžky a obrovský hešteg #ikeatoday. Najskôr mal slovo Jesper Brodin, ktorý nám predstavil vybrané produkty z budúcich kolekcií, po ňom prišiel na scénu hlavný dizajnér Marcus Engman (to je ten na fotke vyššie, ktorý navrhol napríklad aj známu púpavovú lampu a musím povedať, že je to veľký sympaťák&vtipálek), ktorý nám priblížil 5 vecí, o ktoré sa Ikea momentálne snaží. Ako ďalší prezentoval šéf Ikea Food Michael La Cour. Keďže téma tohto ročníka DDD znela ´It starts with the food´, hovoril o tom ako sa aj v oblasti jedla snaží Ikea o udržateľnosť a kvalitu so zachovaním dostupnej ceny.

11

Po všetkých prezentáciách nadišiel čas na to čo bolo v programe nazvané mingle. A tak sme sa chopili šampáňa ,minglovali a popri tom sme si ešte vypočuli veľmi zaujímavé výsledky najnovšieho Life at home reportu, ktoré si môžete pozrieť aj vy. Tu sú veľmi pekne spracované!

12

Medzitým sa na stoloch objavili kopy jedla, a tak bol program na nasledujúce chvíle jasný. #musímpredsaochutnaťúplnevšetko. A potom sme na chodbe(!!) objavili dezerty! Chuť tej rebarborovej tartaletky mám na jazyku ešte teraz. Mňam…13

Po večeri sme sa vybrali minglovať ďalej a preskúmať výstavu, ktorú pre nás nachystali. Boli tam tematicky naaranžované všetky najnovšie kolekcie týkajúce sa prípravy jedla a stolovania aj s tým jedlom! (tie wafle! ten losos! a tá pena z bielej čokolády pripravená na pare s rebarborou a pusinkami!). No a neskôr sme sa až do odchodu posledného vlaku spoznávali s ostatnými novinármi a blogermi a obdivovali extrémne štýlovú švédsku DJ-ku14 15 16

Na ďalší deň nás čakal rovnako nabitý program. Hneď ráno to bol (môj úplne prvý!!!) rozhovor. Tých 15 minút s Michaelom La Cour-om mi ubehlo ako 2 minúty, nenastalo žiadne trápne ticho a ani raz som sa nezakoktala. Jes! Po rozhovore sme sa presunuli do ďalšej budovy, kde sme mali možnosť pozrieť si prototypy plánovaných kolekcií aj s ich dzajnérmi. Bolo naozaj skvelé vidieť ľudí, ktorí stoja za tým-ktorým produktom a hneď som si aj vybrala zopár produktov, ktoré budem v obchodoch nadšene očakávať.  Veď posúďte sami!

17 18 19 20 21 22

Predposlednou Ikea zastávkou pre nás bolo DC, čiže distribučné centrum. Miesto odkiaľ putujú všetky výrobky do obchodov v celom Švédsku. Dostali sme reflexné vesty (Ikea vesty) , viezli sa smiešnym vláčikom (Ikea vláčikom), videli stovky vysokozdvižných vozíkov a aj robotický sci-fi sklad.

23

A potom sme  išli do múzea, v ktorom sme videli prierez celou históriou Ikea. Od jej úplne prvého loga až po reklamy s nahou rodinkou :) Bájdvej, viete ako vyzerá 5-eurový stolík Lack v priereze? Voilá, to je on vedľa nahej rodiny .

24 25

Po prehliadke múzea sme si už vyzdvihli kufre, rozlúčili sa s Älmhultom a nasadli na vlak do Malmö.

26

Tam sme si na krááásnej stanici dali výborný obed, po ktorom sme ešte rýchlo prebehli centrum a večer už hurá do Kodane chytiť let domov.

27 28 29 30 31 32

Ach, bol to skvelý výlet. Ďakujem za neuveriteľné zážitky, Ikea ♥!

Ak ste to náááhodou dočítali až sem, máte moje obdivné potľapkanie po pleci.

Tak mi teraz povedzte či vás tento článok bavil a či ste sa dozvedeli aspoň niečo nové.

P.s: všetko som fotila šikovným Olympusom PEN ♥

                

Advertisement

9 thoughts on “IKEA Democratic Design Day 2015

 1. úplne ma dostala táto info o dňoch v Ikey.kedže bývam na opačnej strane Slovenska, tak ešte som v Ikey nebola. ale úplne sa na to teším, nádherné veci, krásne farby a príjemné outfity!

  Like

 2. Páni, to musel být zážitek na celý život! Každá jedna fotka se mi líbí a ten váš program, jo, to bych si nechala líbit :) A ještě pobýt chvilku v Malmo, kde se odehrává děj seriálu Bron – ach!

  Like

 3. Wow krásné fotky! Musely to být vše prefektní zážitky.. škoda jen že fotky nejsou větší.. mohla bych si je prohlížet celý den a snít o krásných interiérech a cestování :) dík že to vše takhle zprostředkováváš!

  Like

 4. waaaw! toto bol skvely prispevok. uz sa neviem dockat novych vyrobkov v Ikea. :) zavidim takyto vylet, na severe muselo byt nadherne, viem si predstavit :)

  Like

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s