REB´S KITCHEN: osviežujúci žihľavový sirup

zih
Žihľavový sirup. Donedávna som o jeho existencii ani len netušila, no odkedy sme si ho s maminou doma pripravili, básnim o ňom kade chodím a všetkých presviedčam, že žihľava je úplne super vec! Naozaj. V sirupe vďaka kombinácii s citrónom vytvorí veľmi príjemnú a osviežujúcu chuť ako stvorenú (nielen) na teplé letné dni. Mňam! Dokonca mi chutí viac ako bazový. Tak sa vyberte aj vy do prírody, nazbierajte si mladú žihľavu (nezabudnite si zobrať rukavice, prípadne aspoň igelitové vrecko) a vyskúšajte túto dobrotu na vlastných chuťových pohárikoch. Budú v siedmom nebi….

POTREBUJEME:
♥ 50ks mladých stoniek žihľavy (trháme iba vrchné cca. 7-10 cm dlhé časti)
♥ 2 citróny (najlepšie sú v bio-kvalite, no ak také nezoženieme, aspoň dôkladne umyjeme obyčajné pod horúcou vodou)
♥ 1kg kryštálového cukru
♥ 1l vody
♥ 50g kyseliny citrónovej

POSTUP:

Nazbieranú žihľavu umyjeme v studenej vode a dáme do veľkého hrnca spolu s citrónmi, ktoré nakrájame na kolieska. Zalejeme ju litrom vody a necháme takto stáť asi 24 hodín (najlepšie cez noc).

Na druhý deň si výluh s príjemnou vôňou žihľavy a citrónov precedíme, pridáme cukor s kyselinou citrónovou a za stáleho miešania varíme až kým sa nám nerozpustí všetok cukor. Po vychladnutí sirup nalejeme do fliaš a skladujeme ho najlepšie na tmavom, suchom a chladnom mieste. No garantujem, že ho dlho skladovať nebudete, pretože chuť limonády so žihľavovým sirupom, plátkom citróna a pár lístkami mäty si zamilujete!

Zvyknete si robiť podobné sirupy? Aký máte najradšej? A skúšali ste už žihľavový?

Ak sa do jeho prípravy pustíte, nezabudnite heštegovať #rebskitchen, nech vidím ako ste sa s ním popasovali. Som zvedavá!

Tak nech vám chutí!

P.s: Videli ste ma dnes v Dámskom klube na Jednotke?

                

Advertisement

4 thoughts on “REB´S KITCHEN: osviežujúci žihľavový sirup

 1. My jsme teď vyrobili 4l bezového sirupu. Mám ho moc ráda, ale změnu bych uvítala, takže zkusím tvůj recept. Díky :)

  Like

 2. Len nezabudni nato,ze zihlavovy sirup sa ma pit s mierou,kedze zihlava cisti organizmus a nema sa pit dlhodobo max. 1 tyzden v kuse a potom pauza :-)
  A robime ho aj my a este mätovy a bazovy dostavame darom :-)

  Like

 3. Dělala jsem bezový ale tenhle zkusím taky. I meduňkovy nebo mátový bych chtěla zkusit. Ještě mám pampeliškový med a ten se dá použít taky jako sirup.

  Like

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s