Reb’s kitchen: veľkonočné zajačiky z kysnutého cesta

kysnutezajaceUž viete čo budete piecť na Veľkú noc? U nás to okrem tradičného mrkváča vyzerá na tieto rozkošné zajačiky z kysnutého cesta. Minulý rok mali premiéru a aj keď sú to v podstate klasické tvarohové buchty (pričom tie najlepšie robí moja babka!), stačí sa s nimi o trochu viac vyhrať a stádo veľkonočných zajačikov máte raz dva na stole. A přitom taková blbost, čo si budeme hovoriť :) Ale myslím, že hlavne pre deti budú skvelé. Čo poviete? Inak ešte mám v zálohe jeden veľkonočný recept, ktorý pridám začiatkom týždňa. Ten bude  trošku netradičnejší. Skúste hádať čo by to mohlo byť a určite mi napíšte aká dobrota nesmie na Veľkú noc chýbať u vás. Som zvedavá! DSC_0363POTREBUJEME:
na cesto
♥ 300g hladkej múky na kysnuté cesto (môžete použiť aj obyčajnú, no táto spešl od Babičkinej voľby sa mi náramne osvedčila!)
♥ 125g masla
♥ 1 vrecúško sušeného droždia (predáva napr. Dr. Oetker, no môžete použiť aj 1 kocku čerstvého)
♥ 1 vajce
♥ 1 čl soli
♥ 5 pl kryštálového cukru (napr. SweetFamily)
♥ 250ml mlieka

na plnku
♥ 250g mäkkého tvarohu
♥ 1 vanilkový cukor
♥ 1 pl práškového cukru (napr. SweetFamily)
♥ kôru z 1 citróna
♥ hrsť hrozienok
kysnutezajace2POSTUP:
Všetky suché ingrediencie (múku, droždie, cukor a soľ) zmiešame, pridáme vajce, roztopené maslo, vlažné mlieko a vymiesime (najlepšie s pomocou kuchynského robota, no ide to aj ručne) tuhšie cesto, ktoré necháme asi hodinu kysnúť na teplom mieste. Medzitým si pripravíme tvarohovú náplň zmiešaním všetkých ingrediencií. Pár hrozienok odložíme bokom – to budú oči našich zajačikov :)

Z vykysnutého cesta vytvarujeme zajkov (nižšie nájdete fotopostup – najskôr si vytvarujete obdĺžnik, ten na jednej strane naplníte tvarohom, polovicu bez náplne nakrojíte – vzniknú nohy, na ne dáte vytvarovanú hlavu, pridáte malú guľku ako chvostík a je to), z hrozienok im urobíme oči a poukladáme ich na plech s dostatočnými rozostupmi (v rúre ešte narastú) a pečieme asi 30 minút v rúre vyhriatej na 180 stupňov. Po upečení ich potrieme rozpusteným maslom. Dobrú chuť!postupDSC_0398Čo hovoríte na moje veľkonočné zajačiky? Zaujali vás? Mimochodom, ak sa vám nielen tento recept, ale aj celý môj blog páči, budem veľmi rada, keď mu dáte hlas v ankete Bloger roka. Ďakujeeem!

P.s: A keď vyskúšate akúkoľvek z mojich dobrôt, nezabudnite heštegovať #rebskitchen a #fresshionbakes, nech vidím ako sa vám podarila!

                

Advertisement

One thought on “Reb’s kitchen: veľkonočné zajačiky z kysnutého cesta

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s