Reb’s kitchen: tekvicové scones

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHokkaido som si kúpila s tým, že už konečne vyskúšam tekvicovú polievku, o ktorej počúvam zo všetkých strán. Tekvica mi trónila mi na kredenci aspoň týždeň (a možno aj dva), no stále nie a nie sa dokopať k tomu aby som si ju uvarila. Až kým som nemala raz večer náladu na pečenie. Z pinterestu na mňa vyskočili nekonečné nápady na tekvicové koláče, takže bolo rozhodnuté. Polievka nebude, no nakoniec to vyhrali scones! Recept som si trochu upravila podľa vlastných predstáv, klasickú múku nahradila špaldovou, namiesto masla použila kokosový olej a bola som veeeľmi zvedavá ako to vypáli (a či to vôbec bude jedlé). A viete čo? Dopadlo to nad očakávania. Fakticky! Takú dobrotu som už dááávno nejedla. Oblizoval sa aj môj milý a ako sa tak teraz pozerám na video, myslím, že tento víkend zo zvyšného tekvicového pyré, ktoré čaká v mrazničke upečiem druhú várku. Skúste to aj vy!POTREBUJEME:
na tekvicové pyré:
♥ 1 tekvicu (ja som použila hokkaido)
na cesto:
♥ 2 hrnčeky hladej špaldovej múky (ja som dala celozrnnú špaldovú z bio týždňa v Lidli)
♥ 1/2 hrnčeka trstinového cukru
♥ 2 lyžičky kypriaceho prášku
♥ 2 lyžičky škorice
♥ 1/2 lyžičky mletého zázvoru
♥ 1/2 lyžičky muškátového orieška
♥ štipku soli
♥ 100g kokosového oleja (príp. môžete namiesto neho použiť aj normálne maslo)
♥ 3/4 hrnčeka tekvicového pyré
♥ 1 vajce
♥ 3 lyžice mlieka (môže byť aj rastlinné)
na polevu:
1 lyžicu mascarpone
♥ 1/4 hrnčeka mlieka
♥ 3 lyžičky práškového cukru (dajte podľa chuti pokojne aj viac/menej)
♥ 1 lyžičku škorice
♥ lyžička tekvicového pyré                                                                                                    OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAPOSTUP:

Najskôr si pripravíme tekvicové pyré (ak ho už máte hotové, tento odsek preskočte!). Ja som ho tentokrát robila z tekvice hokkaido, ktorú netreba šúpať, takže som ju iba dôkladne umyla, rozkrojila, vydlabala z nej z jadierka (tie nevyhadzujte! dajú sa vysušiť, opražiť a schrúmať večer pri telke), nakrájala na mesiačiky a poukladala na plech vyložený papierom na pečenie. Piekla som ju v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi 40 minút, až kým nebola mäkká. Upečenú tekvicu som nechala vychladnúť, dohladka som ju rozmixovala a tekvicové pyré bolo na svete. Na tento recept stačí trištvrte hrnčeka, takže zvyšok pokojne zmrazte alebo použite na prípravu ďalších tekvicových dobrôt. Moje minuloročné recepty na tekvicové kapkejky a mini tortičky nájdete tu.

Kým sa nám pečie tekvica, vo väčšej mise zmiešame všetky sypké ingrediencie (múku – použila som celozrnnú špaldovú, ale pokojne ju môžete nahradiť aj klasickou, cukor, prášok do pečiva, koreniny a štipku soli. Do tejto zmesi rukou zapracujeme kokosový olej, až kým nemá takú pieskovú konzistenciu (ako keď sa robí posýpka – vo videu to je pekne vidno). V menšej miske zmiešame tekvicové pyré s mliekom a vajcom, pridáme to k sypkej zmesi a vypracujeme hladké cesto. To presunieme na plech vyložený papierom na pečenie, utľapkáme (môžete to aj vyvaľkať, ale ide to pekne rukami :) ) na okrúhlu placku hrubú asi jeden a pol centimetra, nakrájame na trojuholníky a pečieme v trúbe vyhriatej na 180 stupňov asi 15 minút.

Upečené scones necháme vychladnúť, zatiaľ čo si zmiešame všetky suroviny na polevu. Ak sa nám zdá príliš hustá, prilejeme mlieko, ak riedka, pridáme mascarpone. Namiesto polevy z mascarpone sa dá použiť napríklad aj cukrová poleva (iba z cukru, mlieka/vody, prípadne škorice)

Vychladnuté trojuholníčky pofŕkame polevou a môžeme sa do nich pustiť. Mňaaaam! OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAveľkú misu s uchom a drevenú stierku mám z Bonami (značka Mason Cash – moja srdcovka ) / menšie misky sú F&F Home / doska na krájanie – H&M Home

Máte radi tekvicové dobroty? A čo hovoríte na tú moju? Pozdáva sa vám? Chcete viac (video)receptov?

Ak tento (alebo akýkoľvek iný z mojich receptov) vyskúšate, nezabudnite heštegovať #rebskitchen a #fresshionbakes, nech vidím ako sa vám vydaril. Dobrú chuť!

                

Advertisement

One thought on “Reb’s kitchen: tekvicové scones

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s