TRAVEL TIPS: Paris

Nemôžem uveriť, že od mojej poslednej návštevy Paríža už ubehli 2 mesiace. Hektický program našich prvých dní si môžete prečítať v samostatných článkoch: prvý deň / druhý deň / tretí deň / zážitky z fashion week-u, a teraz vám spolu s veľkou náložou fotiek konečne zhrniem druhú polovicu nášho parížskeho týždňa. Vo Francúzsku a okrem iného aj v Paríži som bola už nespočetne veľa krát, ale ako hovorí Audrey a ja s ňou absolútne súhlasím: ´Paris is always a good idea.´ Či tam idete na jar/jeseň, v zime/v lete, s rodičmi/kamarátmi/priateľom/sami, či svieti slnko/prší, je hmla alebo sneží, Paríž bude vždy iný a jedinečný, no stále rovnako očarujúci. Pre mňa určite. Ak by som sa mala rozpísať o tom prečo práve Paríž, čo sa mi na ňom najviac páči a kvôli čomu sa tam tak rada vraciam, boli by sme tu minimálne do zajtra. Ale veľmi tomu pomohlo aj to, že tam pravidelne chodím už od malička, mám tam kamarátov, vďaka francúzskemu bilingválnemu gymnáziu mám francúzštinu v malíčku (et je l´aime bien), skoro som sa tam dala dokopy s mojim milým, objavila som tam čaro maracons (& začala ich skúšať doma) a mám slabosť na všetko francúzske. O parížskom štýle a šarme už ani nehovorím (odporúčam knihu Parisian chic). A preto si veľmi užívam aj také chvíle, keď idem napríklad sama metrom, čítam si francúzske noviny, presne viem kde mám vystúpiť a mám pocit, že tam jednoducho patrím. Ááách…
Ale v tomto článku by som vám chcela dať zopár tipov na múzeá/kaviarne/obchody či jednoducho miesta, ktoré mám rokmi overené a viem, že stojí za to ich vidieť. Ideme sa do toho pustiť?

MÚZEÁ

Čo by to bol za výlet bez návštevy múzea. Louvre snáď ani nemusím spomínať. Tlačenicu pri Džokonde si musíte zažiť, no osobne odporúčam hlavne jeho Egyptskú časť či novú zbierku Islamského umenia. V tomto múzeu sa dajú stráviť celé dni, a preto vám radím brať ho po častiach. Namiesto letmého preletenia všetkých sál si radšej vyberte pár, ktoré si naozaj pozriete a zvyšok si naplánujte na ďalšiu návštevu (a zároveň máte hneď aj dôvod sa tam vrátiť!)
Keď pôjdete z Lúvru a ešte budete vládať vnímať, určite sa zastavte vedľa v Musée des Arts Décoratifs, ktoré je pravdepodobne mojim najobľúbenejším parížskym múzeom. Stála expozícia nábytku a dizajnu od stredoveku po súčasnosť je úžasná, no okrem nej tam bývajú rôzne zaujímavé doplnkové výstavy. Ak ste fanúšikom architektúry, dizajnu či módy, určite si prídete na svoje. A keď už hovorím o móde – tej je venované jedno celé krídlo. V minulosti som tam zažila skvelú expozíciu egyptského módneho návrhára, teraz tam (nielen) v rámci fashion week-u vystavoval belgický návrhár Dries Van Noten a poviem vám, že to bola najúžasnejšia módna výstava akú som kedy zažila. Celková inštalácia, rovnako ako aj jednotlivé kúsky boli neuveriteľné. Dokonalosť!
Menšími, no nemenej zaujímavými múzeami, ktoré určite stoja za návštevu sú napríklad Museé d´Orsay (v krásnych priestoroch bývalej železničnej stanice s úchvatnou zbierkou mojich obľúbencov Moneta a Van Gogha), Musée Rodin (o ktorom som už písala tu) či Orangerie v Tuilerijských záhradách.

PAMIATKY

Tých je toľko, že ani neviem kde začať. Ak ale budete mať čas a chuť ísť aj trošku mimo Paríža, určite si urobte výlet do Versailles či neďalekej dedinky Auvers sur Oise, v ktorej prežil Vincet van Gogh svoje posledné dni.
No a priamo v Paríži by sa patrilo zájsť do Notre Dame a veľkým prekvapením pre mňa bola aj katedrála v Saint Denis. Taktiež si to vyšliapte na Montmartre k Sacre-Coeur. Odtiaľ je veľmi pekný výhľad aj v noci (poseďte si na schodoch s fľašou Heinekenu od pouličných predajcov, u ktorých zjednáte tú najlepšiu cenu a pozorujte osvetlené mesto).
Odfoťte sa s Eiffelovkou z Trocadéra, potom sa prejdite cez záhrady až k veži a choďte vystáť rad aby ste sa vyviezli až hore. Stojí to za to! A keď už pôjdete nadol, zastavte sa na prvom poschodí, kde je teraz nová priehľadná podlaha a odtiaľ odporúčam ísť pešo. Ja som si to zišla po vlastných z druhého a na začiatku mi v tej spleti železa nebolo všetko jedno :)
Choďte k Opere, urobte si romantickú prechádzku popri Seine (odporúčam aj plavbu na Bateaux Mouches – večerná s blikajúcou Eiffelovkou v pozadí je top), zavezte sa do La Défense kde si obzriete modernú architektúru a budete mať výhľad priamo na Víťazný oblúk, nevynechajte ani štvrť Le Marais (kde majú ten najlepší falafel) či Saint Germain des Prés, nasávajte atmosféru, objavujte malebné zákutia, túlajte sa a choďte kam vás nohy zavedú. To robím v zahraničí úplne najradšej.

PARKY / KAVIARNE / OBCHODY & všetko ostatné

A keď už sme pri tom túlaní, určite vám po čase vyhladne. Vtedy odporúčam posedenie v najbližšej kaviarni. Tých je v Paríži trilión, takže keď uvidíte nejakú so sedením vonku a postaršími pánmi, ktorí pofajčievajú a čítajú pritom obrovské noviny, určite nešliapnete vedľa. Dajte si café, chocolat chaud a k tomu chrumkavý croissant či inú dobrotu a garantujem vám, že budete v siedmom nebi. Popritom pozorujte ruch ulice a vychutnávajte si tú naozajstnú parížsko-kaviarensko-povaľačskú atmosféru.
Alebo si urobte piknik. Nakúpte francúzske dobroty (v supermarketoch majú väčšinou obrovský výber čerstvých šalátov, sushi, hummusu či iných dobrôt, prihoďte k tomu nejaký ten syr, dobré vínko a nezabudnite ani na dezert – tartaletky, makronky, tortičky…nebudete si vedieť vybrať!), rozvaľte sa v parku pod Eiffelovkou na Champ de Mars, v Tuilerisjkých záhradách alebo v hocijakom inom, ktorý budete mať po ceste a hodujte.
Keď sa posilníte a načerpáte sily, môžte sa vydať na nákupy. O Champs Elyseés a miestach, ktoré tam stoja za návštevu som už písala tu, a tak teraz spomeniem obchodný dom Galeries Lafayette, v ktorom nájdete okrem dizajnérskych kúskov napríklad aj Topshop, Urban Outfitters či American apparel. Ak tam už budete, určite si pozrite jeho nádhernú kupolu a vyvezte sa výťahom až na najvyššie poschodie kde je terasa so skvelým výhľadom na celé mesto, o ktorej nevie ešte toľko turistov.
Za Galeries Lafayette je ešte taká malá ázijská reštaurácia, kde som mala ten najlepší ramen ever. Od prvého ochutnania sa stal povinnou zastávkou každej návštevy, rovnako ako cukrárne Ladurée či Pierre Hermé. Ak náhodu nebudete mať chuť na sladké, skočte sa tam aspoň pozrieť (a uvidíte, že odídete minimálne s jednou makronkou).
Skvelým miestom na nákupy sú aj strmé uličky pod Montmartrom, kde nájdete všetko od výmyslu sveta. A nevynechajte ani ´hrabárne´ – čiže obchody, ktoré ponúkajú kúsky zo starších kolekcií za pár eur. Uvidíte kopy šatstva, ktorými sa musíte prehrabať, no ak to nevzdáte, môžete objaviť super kúsky. Ja som napríklad vyhrabala Cheap Monday džínsy, kožené mokasíny za 3 eurá či pánske Celio saká za smiešnu cenu. A na rovnakej ulici sú aj obchody Tati, kde tiež môžete objaviť lacné poklady. Ja mám slabosť najmä na ich Maison kolekciu, dekorácie a pomôcky na pečenie.
Je mi jasné, že som kopec vecí zabudla a vynechala, no ak mi niečo napadne, priebežne to budem do tohto článku dopĺňať, nech to máme všetko pekne pokope na jednom mieste. Taký menší sprievodca, čo vy na to?
Ako sa vám páči tento článok? Prídu vám moje tipy užitočné? Boli ste už v Paríži? Videli ste všetky miesta o ktorých hovorím?
A chceli by ste podobný príspevok aj o ďalších mestách, ktoré som navštívila? Prípadne mi dajte vy nejaký tip, kam sa vybrať!
 Ďakujem!
           
Advertisement

12 thoughts on “TRAVEL TIPS: Paris

 1. Och, nádherné fotky! Ja som bola v paríži pred 5 rokmi na jeseň, počasie bolo sychravé a sivé a pri týchto fotkach som dostala chuť vybrať sa tam v nejakom inom ročnom období a vychutnať si pohľady na mesto osvetlené slnečnými lúčmi a modrú oblohu.

  Like

 2. Paříž je nádherná. Byla jsem tam 4x a vím, že chci znova a znova a znova. Vytkla bych mu jen tři věci – špína (jako co si budeme povídat, na ulicích je bordel, na tom by měli zapracovat), moc turistů (s tím se nedá dělat nic) a žebráci (ale ti jsou všude). Jinak je to úžasné město. Moje srdeční záležitost. Díky tvým fotkám jsem zase trochu zavzpomínala, díky! :)
  Vánoční soutěž o dekorativku Mabelline a Rimmel
  LadyKerstyn blog
  INSTAGRAM

  Like

 3. Tie šáločky sú úžasné! Ten obchodík Tati, asi neposiela na SVK však? lebo tam majú krásne vecičky :)
  Inak Paríž je krásny, tiež ma očaril a dúfam, že sa tam ešte vrátim.

  Like

 4. Pingback: bye bye 2014! | fresshion

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s