Reb’s kitchen: cinnamon rolls | škoricové osie hniezda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ak ešte náhodou neviete čo budete tento víkend piecť, mám tu pre vás jeden výborný tip. Cinnamon rolls alebo pekne po slovensky škoricové osie hniezda! Z kysnutého cesta, pred ktorým som mala doteraz rešpekt. U nás doma je naňho najväčší odborník môj ocino, no ja sama som si stále myslela, že je až príliš zložité na prípravu a odrádzalo ma aj to nekonečné miesenie a čakanie na kysnutie. Ale odkedy mi v kuchyni robí spoločnosť môj feši pomocník od Klarsteinu, vedela som, že je na čase odhodlať sa a vyskúšať aj ten jeho hnetací hák. A ako to dopadlo? Nad očakávania! Hneď na prvý pokus sa mi vydarili takéto krásne (a keby ste vedeli aké chutné) škoricové osie hniezda, ktoré boli aj s prípravou, miesením a kysnutím hotové za hoďku (naozaj! od začiatku až po celý pekáč dobrôt a byt plný krásnej škoricovej vône). Piekla som ich síce skoro o polnoci, no lepšie raňajky ako na ďalší deň ráno sme už dááávno nemali. Mňam! Veď pozrite, vo videu pekne uvidíte ako na to: 
OLYMPUS DIGITAL CAMERAPOTREBUJEME (na cca. 20 osích hniezd):
na cesto:

♥ 1 hrnček mlieka
♥ 1 vajce
♥ 50g kryštálového cukru (používam ten od SweetFamily)
♥ 100g masla
500g hladkej múky (ja som vyskúšala spešl Babičkinu voľbu na kysnuté cesto) + na posypanie a vaľkanie
♥ 1 balíček sušeného droždia (napr. toto od Dr.Oetkera)
♥ 1/2 čl soli
na náplň:
♥ 100g zmäknutého masla
♥ 100g kryštálového cukru
♥ 100g trstinového cukru (tiež SweetFamily)
♥ 2 pl škorice
na polevu:
♥ 2 pl krémového syra (osvedčil sa mi tento z Lidlu)
♥ 2 pl mlieka
♥ 5-6 pl práškového cukru (podľa chuti)
na prípravu:
 šikovného kuchynského robota-ja si neviem vynachváliť tento Klarstein Kitcheneer (ale ak ho nemáte, stačí varecha a sila v rukách)
OLYMPUS DIGITAL CAMERAPOSTUP:
Najskôr si pripravíme cesto. V malom kastróliku zohrejeme mlieko s maslom, priebežne miešame, po chvíli odstavíme a počkáme kým sa maslo úplne nerozpustí. Dajte pozor aby mlieko nezačalo vrieť, úplne stačí keď je teplé. Necháme ho ešte trošku vychladnúť a medzitým si zmiešame múku s cukrom a soľou.

Do misy šikovného robota nalejeme teplé mlieko s maslom, pridáme sušené droždie, ručne premiešame, prisypeme 2/3 nachystanej múky (s cukrom a soľou), rozklepneme jedno vajce a necháme miesiť hnetacím hákom na nižšej rýchlosti až kým sa to všetko pekne nespojí. Potom pridáme zvyšnú múku a na stredných otáčkach miesime ešte asi 5 minút. Ak (rovnako ako aj ja donedávna) nemáte kuchynského pomocníka, ktorý sa zapotí za vás, vezmite si varechu a mieste ručne. Bude to trvať o niečo dlhšie, no máte to aj s posilkou :) Na konci by mala vzniknúť kompaktná guľa cesta, ktoré nelepí. Poprášime ho múkou, prikryjeme utierkou a necháme asi tak 10 minút kysnúť na teplom mieste.

Zatiaľ si pripravíme náplň. Na ňu iba zmiešame kryštálový cukor s trstinovým, škoricou a zmäknutým maslom. Potom na pomúčenej pracovnej doske vyvaľkáme cesto na hrúbku tak pol centimetra. Snažíme sa vaľkať do obdĺžnika (mne vyšiel veľký približne tak 60cm x 35cm). Ten následne rovnomerne potrieme škoricovou náplňou, tou dlhšou časťou zrolujeme a krájame 2-3cm široké slimáky, ktoré poukladáme do vymastenej formy (alebo na pekáč). Nedávame ich úplne na tesno k sebe, pretože ich necháme ešte asi 25 minút kysnúť (ja som dokonca jednu várku nechala kysnúť cez noc v chladničke a ráno boli kráááásne nafufňané). Potom ich už len šupneme do rúry vyhriatej na 170 stupňov a pečieme asi 20 minút pekne do zlatova.

Po vychladnutí ich popíšeme polevou, na ktorú stačí zmiešať krémový syr s mliekom a cukrom (podľa chuti a konzistencie) a nakoniec nám nezostáva nič iné ako si iba vychutnávať tie úúúúúžasné škoricové osie hnieza. Najlepšie sú ešte teplé a s veľkým pohárom mlieka. Mňam!           OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAMôj feši zelený pomocník je robot Kitcheneer od značky Klarstein a tú krásnu pastelovú misu aj formu na pečenie od Mason Cash mám z Bonami.

Tak čo? Navnadila som vás na prípravu škoricových slimákov? A ak ste sa rovnako ako ja doteraz báli kysnutého cesta, už naozaj nemusíte. Je to ízy pízy! Mám to vyskúšané a dnes si ich idem pre veľký úspech upiecť znova.  Mňam.

P.s: Ak aj vy vyskúšate akýkoľvek z mojich receptov, nezabudnite heštegovať #rebskitchen a #fresshionbakes, nech vidím ako sa vám vydaril!

fotíme&natáčame s mojim milým na  Olympus PEN E-PL7

                

Advertisement

6 thoughts on “Reb’s kitchen: cinnamon rolls | škoricové osie hniezda

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s