REB’S KITCHEN: French macarons

Makrónky, makarónky, makronky, macarons… Ak dobre rátam, tak som ich doteraz upiekla už niečo cez (pár) tisíc. A nemyslite si, že všetky boli dokonalé. Jooj,  moje prvé pokusy boli, pravdu povediac, dosť úbohé (veď pozrite! a tak som sa z nich vtedy tešila! no ani tieto by nevyhrali súťaž makronkovej krásy). Ale nevzdala som to a skúšala stále nové a nové recepty, hľadala všemožné tipy&triky, videla milión videí, prečítala kopec blogov, až som nakoniec úplnou náhodou sama prišla na pomer mandlí, bielok a cukru, ktorý mi vyhovuje a s ktorým sa mi tieto malé farebné dobroty vždy podaria. To bolo radosti!! A tak som vám pripravila videorecept, v ktorom uvidíte všetko podstatné a detailnejšie rady som zhrnula v tomto článku. Teraz mi už len zostáva dúfať, že sa tak pekne & chutne podaria aj vám. Verím, že som vás navnadila a pustíte sa do ich prípravy. Stojí ta za to! Uvidíte Ochutnáte!
POTREBUJEME (na cca. 100 škrupiniek / 50 kompletných makroniek):
190g práškového cukru
115g mandľovej múky (ja si doma meliem mandle úplne najemno)
100g bielok (to je z cca. troch stredných vajec)
70g kryštálového cukru
potravinárske farbivo (používam tieto gélové farby od Dr.Oetkera)
na plnku:
♥ maslo
♥ karamelové salko
+ ešte zopár pomôcok:
♥ kuchynskú váhu (pretože pri makronkách sa hráme na gramy)
♥ papier na pečenie alebo silikónovú podložku (ja mám srdiečkovú z Tchiba)
♥ cukrárske vrecko

POSTUP:
Táák zo všetkého najprv si namelieme mandle. Ja si väčšinou kupujem lupienky a doma v mixéri z nich vyčarujem jemnú múku. (Každý výkonnejší mixér by to mal zvládnuť. Ja mám takú nádobku na sekanie, v ktorej to ide perfektne, no výborne poslúži napr. aj elektrický mlynček na mak – ten mám tiež odskúšaný.) Mandľovú múku potom zmiešame s práškovým cukrom a preosejeme. Ak nám zostanú veľké kusy mandlí, tak ich opäť rozmixujeme a preosejeme.

Mandľovo-cukrovú zmes odložíme na chvíľu bokom a pustíme sa do snehu. Na ten začneme šľahať bielka, keď začnú peniť, pridáme kryštálový cukor a mixujeme až kým nevznikne pekný lesklý sneh, ktorý tvorí špičky a drží aj keď obrátime nádobu dole hlavou. Potom pridáme pár kvapiek farbiva podľa toho ako veľmi výrazne farebné makronky chceme mať. Treba však pamätať na to, že v rúre vždy trošku vyblednú. Ešte pár sekúnd mixujeme, až kým nemáme pekný rovnomerne farebný sneh. Ten dáme do väčšej misy a po tretinách doňho jemne krúživými pohybmi vmiešavame pripravenú sypkú zmes. Tento proces najlepšie uvidíte vo videu. Miešame až kým nemáme trošku hustejšie cesto, ktoré po vytiahnutí stierky urobí špičku, ktorá sa pomaly stratí.

Cukrárskym vreckom potom na papier na pečenie vytláčame kolieska s priemerom zhruba 2 cm (ak si netrúfate, vytlačte si šablónu). Medzi jednotlivými makronkami nechávame aspoň 1,5-2 cm medzery, pretože sa ešte trošku roztiahnu. Párkrát silno tresneme plechom (dajte si podeň utierku) aby sme sa zbavili vzduchových bublín. Necháme ich aspoň polhodinu odpočívať, kým na povrchu nezaschnú (pri dotyku sa nesmú lepiť na prsty) a potom ich pečieme v rúre vyhriatej na 140 stupňov zhruba 13-16 minút. Počas prvých 5-7 minút by im mala vybehnúť nožička. Hlavne počas tohto času neotvárajte trúbu! To, že sú hotové zistíte tak, že ich nožička bude pevná a pôjdu ľahko odlepiť z papiera na pečenie. Ak zostávajú prilepené, tak ich ešte na pár minúť šupnite späť do trúby. Inak vždy skúšajte odlepiť iba jednu, ak to ide, nechajte ostatné vychladnúť – potom sa budú odliepať jednoduchšie.

Medzitým si pripravíme náplň. Na ňu vyšľaháme maslo s karamelovým salkom. Ja to robím väčšinou od oka a podľa chuti, no myslím, že to je tak v pomere 1:1. Veď ochutnajte a uvidíte! Pred plnením šupnite krém na chvíľu do chladničky, potom ho dajte do cukrárskeho vrecka a hurá do plnenia a spájania. Najlepšie sú cez noc odležané v chladničke, len to by ste ich po 2 hodinách v kuchyni nesmeli zbaštiť za 10 minút! #truestory

Taaak čo vy a makronky? Už ste ich doma skúšali? Ako to dopadlo? A aké máte najradšej?

P.s: VYHRAJTE BALÍČEK V KTOROM NÁJDETE VŠETKO POTREBNÉ NA ICH PRÍPRAVU!

P.p.s:Keď sa na ne konečne odhodláte, nezabudnite heštegovať #rebskitchen a #fresshionbakes, nech vidím ako vám vyšli!

                

Advertisement

5 thoughts on “REB’S KITCHEN: French macarons

 1. Prosím Tě, pečeš v troubě na horkovzduch, nebo elektriku a v tom případě, že hřeje svrchu/ zespodu/oboje nebo horkovzduch i s elektrikou?
  Děkuji, Šárka

  Like

 2. WOW daria sa ti nádherné makrónky. Môj zatiaľ prvý a posledný pokus dopadol nejak podobne ako tvoj a neodhodlala som sa na ďalší. Ale s týmto videom to prehodnotím a možno ich predsa len ešte skúsim :)

  NITA

  Like

 3. Ahoj, super, konecne ich aspon vyskusam spravit :) chcela som sa tiez opytat, pecies na horkovzduch, ci nie? a este jedna otazka, kde si kupila to cukrarske vrecko? lebo vyzera vazne super a ze sa s nim aj dobre pracuje :)
  Dakujem a inak super, ze si si zalozila aj YT :)
  E.

  Like

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s