REB´S KITCHEN: vianočné perníčky

Ahojte! Je tretia adventná nedeľa, za 10 dní sú Vianoce a ja konečne prichádzam s prvým tematickým receptom. Vybrala som asi úplne najväčšiu klasiku spomedzi všetkých vianočných koláčikov – perníčky. Je mi jasné, že každá rodina má svoj vlastný recept, ktorý považuje za najlepší, no ja vám teraz prezradím ten náš! Na rozdiel od iných v ňom je iba jedno vajce (videla som recepty aj zo štyroch, no akonáhle niekam idú niekam viac ako 3 vajcia, hľadám väčšinou inú alternatívu) a hneď po upečení sú vláčne a mäkké, takže zuby si na nich určite nevylámete :) Tieto som upiekla na vianočný večierok a pochutnala som si na nich aj ráno po ňom. S kakaukom v svetríkovom hrnčeku. Vyskúšajte ich aj vy!

POTREBUJEME:
na cesto 
♥ 450g hladkej múky
♥ 150g práškového cukru
♥ 50g masla
♥ 1 vajce
♥ 4 pl mlieka

♥ 3 pl medu
♥ 1 čl škorice
♥ 1 čl sódy bikarbóny
♥ 5-8 klinčekov

na polevu:
♥ zdobiace tubičky alebo:
 1 bielko
♥ 200g práškového cukru
♥ 1 čl škrobu (napr. solamyl/gustin)
♥ pár kvapiek citrónovej šťavy 
POSTUP:
Rozpustené maslo zmiešame s medom, mliekom a vajíčkom, metličkou to všetko speníme a necháme trochu vychladiť. Medzitým si do väčšej misy nasypeme všetky sypké ingrediencie (múku, cukor, škoricu, sódu bikarbónu a klinčeky, ktoré si rozdrvíme v mažiari), premiešame ich a zalejeme pripravenou tekutou zmesou. Varechou a neskôr už rukami vypracujeme hladké cesto, ktoré necháme aspoň hodinu odpočívať v chladničke. Potom ho už iba vyvaľkáme na požadovanú hrúbku (optimálne je to okolo pol centimetra, no ja mám radšej tenšie perníčky) a vykrajujeme! Moje obľúbené tvary sú predovšetkým soby a perníkoví mužíci, no nesmie chýbať ani klasika: srdiečka, hviezdičky & stromčeky. Vykrojené perníčky poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a v trúbe vyhriatej na 170 stupňov ich pečieme zhruba 15 minút (alebo lepšie povedané až kým nám pekne nezhnednú, tak ich radšej priebežne kontrolujte). A ak chcete aby bol ich povrch lesklý, ešte pred upečením ho potrite rozšľahaným vajíčkom. Keď nám perníčky vychladnú, nastáva tá najzábavnejšia časť-zdobenie! Ja som si ho tentokrát uľahčila predpripravenou polevou v praktickej tube, no vy si môžete polevu jednoducho pripraviť aj doma tak, že vyšľaháte sneh z jedného bielka a postupne do neho pridávate cukor, škrob a citrónovú šťavu. Hotovou polevou potom už len naplníte vrecúško, odstrihnete rožtek a môžte sa pustiť do zdobenia!
Zahájili ste už doma vianočné pečenie? Ktoré koláčiky sú vaše obľúbené? Robíte aj perníčky? A čo hovoríte na tie moje? 
P.s: Ak náhodou vyskúšate tento recept, určite sa pochváľte svojim výsledkom! Stačí keď ho na instagrame/facebooku či twitteri označíte hashtagom #fresshionbakes.

P.p.s: A ak by vás zaujímali aj ostatné recepty, všetky spolu ich nájdete PRIAMO TU
           

Advertisement

9 thoughts on “REB´S KITCHEN: vianočné perníčky

  1. chtěla jsem dělat vlastní těsto na perníčky, ale vůbec na to před Vánoci pak nezbyl čas, takže si ho napíšu do kuchařky a vyzkouším příští rok :)) vypadají krásně!

    Like

Napíš komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s